21 Mart 2015 Cumartesi

Bishnoi Yolu ve Ötesi

Geçen hafta bir iş için Antalya'da idim. İşim uzadı ve bir gece konakladım. TV kanallarını gezinirken NG Kanalında Hindistan'nın Binshoi Tarikatından bahsediliyordu.

Tarikat sözcüğü farklı çağrışımlar yaptığından ve de pek de sevmem şahsen,  Binshoi Yolu dedim kendimce yazı başlığına da.

Özetle Binshoi Hindistan'nın That çöülünün batısında yaşayan sosyal bir gruba verilen isim. Bu çöl Punjap ve Pakistan'daki Sindh bölgesini kaplıyor.

Binshoilerin doğaya taptıklarından bahsediliyordu programda. Konu ilgimi çekti. Araştırdım ve paylaşıyorum sizlerle.

Bu isim bis (yirmi) ve nai (dokuz) sözcüklerinden oluşuyor. Guru Jambheshwar 'ın 29 prensibine atıfta bulunuluyor.Guru Jambheshwar 540 sene önce ağaçları ve vahşi doğayı koruma mesajını vermiş insanlığa. Doğaya çevreye zarar vermenin kendimize zarar vermek olduğunu yıllar önce öngörmüş bir bilge.

29 öğreti iletmiş takipçilerine ve bu öğretiler sadece bio çeşitliliği korumayı hedeflemekle kalmaz ayrıca sağlıklı çevreyle barışık bir sosyal yaşama sahip toplumu/topluluğu  hedefler.

Öğretilerden 10 'u hijyen kuralları ve temel sağlıklı yaşam kurallarıdır. 7'si sağlık sosyal davranışları, 5'i Tanrı'ya ibatei içerir. 8'i  öğreti bio çeşitliliği korumayı  ve etik/sevgi dolu hayvancılığı cesaretlendirici kurallardır.Bunlar da hayvan öldürmeyi ve ağaç kesimi yasaklayan ve tüm canlı formları korumayı hedefleyen kurallardır.

1710'da, Amrita Devi 'nin liderliğinde  363 Binshoi kadın çocuk erkek Maharajah Abhay Singh 'in yani kralın kendisine saray yaptırmak için ağaçları kesmesine engel olurken kralın adamları tarafından  öldürülmüşlerdir. Bu olay Rajasthan'ın Jodhpur bölgesinde Khejarli köyünde olmuştur. Binshoiler onları korumak için ağaçlara sarılarak ölmüşlerdir!

Nedense dejavu hissi oldu bir an!
Bu trajik olay tarihe Khejarli Massacre olarak geçmiş, ve tarihteki ilk  Chipko Hareketi eylemi olarak kayıt edilmiştir. Chipko Hareketi özetle ağaçları korumak ya da onları sevmek üzere sarılma eylemi olarak tanımlanabilir. Başk abir yazıda detaylı paylaşacağım.
  
800,000 kişilik  Bishnoi topluluğu vahşi hayvanları ve çevrelerindeki eko sistemi derinden  seven bir topluluktur. Yaşamlarını doğa ile uyumlu varolacak şekilde organize etmişler.

Aşağıdaki  resimde Binshoi kadını öksüz kalmış vahşi bir ceylanı emziriyor. Doğaya ve tüm yaşayan formlara nasıl bir sevgi ve adanmışlık içindeler. Binshoiler ilk ekolojik aktivistler ve de ağaç kucaklayanlar 'ın ataları !

Yeryüzünde halen sayıları az da olsa doğa ile, tüm yaşam formları , varoluş ile halen bu kadar güçlü birlik içinde bağları olan insanların yaşadığını bilmek neden ise beni çok iyi hissettirdi.

İlham verdi!

Evet çok yolumuz var toplum olarak ancak her an yeni bir an ve yeni bir başlangıç olabilir.

Hadi çıkalım bu bahar sokaklara, tarlalara,kırlara , dağlara ağaç kucaklamaya!

Kim bilir belki söyleyecek bir sözü vardır sarıldığımız ağacın bize?

Sevgiyle,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...