19 Nisan 2012 Perşembe

Çocuk Kalbi

Geçenlerde büyük oğlumun gözlük camını değiştirmek için Eminönü'ndeki Doğubank'a gittik. Aile gözlükçümüz orada bizim. Güneş gözlükleri ya da numaralı gözlükler için son derece uygun maliyetlere çok çeşitte gözlük bulabiliyorsunuz.

Camların değişmesinin bir saat kadar süreceğini öğrenince birlikte Sultanahmet'e çıktık oğlumla.

Biraz sağı solu gezip bir şeyler atıştırıp içtik.

O sırada bir turistin üstündeki tişörte takıldı gözüm.

Koca bir bizonun önünde duran minicik bir bebek onun başını okşuyordu...

Çarptı beni o görüntü! Tıpkı aşağıdaki fotoğraf gibi...Ve işte başladım o an çocuk kalbi ile ilgili düşünmeye...Bu yazıyı akşam saatlerinde yazıyorum ve hala içsel olarak bir şey çalışıyor içimde sanki.

Çocuk kalbi saftır. Herkese güvenir ve inanır. Herkesi kendisi gibi bilir.Herkes ve herşey onun arkadaşı kardeşidir. Hiç tanımadığı çocuklara bile "Arkadaşım" ya da "Kardeşim" diye seslenir.

Tüm hayvanlara tüm bitkilere sevgi duyar. Korkmaz onlardan. Çocuk kalbi nefreti ve yok etmeyi bilmediğinden , karşısındakilerden de böyle bir şey beklemez.O hep yapıcı ve uzlaştırmacıdır.


Düne üzülmez , pişmanlık bilmez...Yarın için kaygılanmaz ,endişelenmez.

Acıkınca yer, uykusu gelince uyur. Biriktirmeyi , saklamayı bilmez.

Neşelidir her daim. Bir anlıktır üzüntüsü.

Tam ve bütündür o. Bir ışık topu gibidir.

Yaşama ve yaşamın getireceklerine kendisi gibi tamamen ve de bütünüyle inanır ve güvenir.

Dans etmek şarkı söylemek kahkaha atmak onu , onun ışığını besler. Belki de bu nedenledir küçük çocukların tatsız tuzsuz çorbalarla bebek mamaları ile pek aralarının olmaması. Onlar kendi varlıklarından beslenirler zira.

Çocuk kalbi hep varoluşla yaşamla birlikte akar.

O tüm yaradılışla BİR olduğunu bilir.

Bilgedir. Doğruyu ve de yanlışı içinden bilir.

Her yeni şeye insana veya deneyime sanki ilk kez görüyormuş deneyimliyormuş gibi bakar ve deneyimler.


Beklentisiz sever çocuk kalbi . Sadece sevmek için sever. Çünki sevmek onu mutlu eder. İyi hissettirir. Hani İngilizce'de bir söz vardır , açık kalple açık zihinle sevmek diye "to love with open mind and open heart" , işte çocuk kalbine sahip olanlar böyle sever.

Peki bizler bir çocuk gibi saf ve masum olabilir miyiz? Bir çocuk kalbine sahip olabilir ve de çocuk kalbi ile sevebilir miyiz?

Gurum içimizdeki masumiyetin ve saflığın her ne yaşamış olursak olalım, ne yapmış olursak olalım asla yok olamıyacağını söylerdi.

Saflık ve masumiyeti bir elmasa benzetir, çamura bulanmış olsa da elmasın her zaman elmas olduğunu söylerdi.

Sadece çamuru yıkamak yeterli idi elmasın yeniden ışıl ışıl parlaması için.Hindistan'da engelleri kaldıran ve şans getirdiğine inanılan fil yüzlü Ganesha aynı zamanda çocukların koruyucusudur. İçimizdeki saflığın ve masumiyetin koruyucusudur bir anlamda yani. Koca bedenine rağmen minicik bir fare ile seyahat eder. Bu onun alçak gönülllüğünün sembolik anlatımıdır. Bir dişini büyük destan Ramayana 'yı yazarken , kalemi bitince , yazmaya devam edebilmek için kırmıştır. Tatlıları ve özellikle Modak isimli tatlıyı pek bir sever.Neşeli ve oyuncudur. Dans etmeyi pek bir sever. Yardımseverdir. Kök çakramızın kaliteleri olan bilgelik, saflık , çocuksu neşe ve masumiyet , içimizdeki Ganesha'nın gücü ile doğru orantılıdır. Kişi tüm içtenliği ile Ganesha'ya dua ederek (mantra söyliyerek) bu çakrada onun kalitelerini güçlendirebilir. " Ganesha lütfen beni bir çocuk gibi saf  ve masum yap" oldukça güçlü bir mantradır. Kök çakra bu şekilde güçlendikçe arayış içinde olanın kendine yolculuğu daha bir derinleşebilir. Neşe, huzur , uyum , sevgi ve bilgelik o kişinin hayatında kendini ifade eder.

Ne yalan söyliyeyim gurumun söylediklerini duyduğumda pek bir umutlanmış ve kendimi iyi hissetmiştim.

Şimdi ise hepimiz adına onun söyledikleri umut veriyor yine bana. Evet hepimiz çocuk kalbine sahip olabilir ve sevebiliriz.

Ve eğer bir çocuk kalbine sahipse bir insan, bence hazinelerin en büyüğüne sahiptir.

Simyacı'daki hazinenin metaforik hali diyebiliriz sanki buna.Yaşamdan hepimiz adına bir dileğim var. Ortak hazinemizi geri istiyorum !

Bir çocuk kalbi ile yaşamı deneyimleyebilmemizi ve de sevebilmemizi diliyorum bugün.

Tüm yüreğimle !

Sevgilerimle,

2 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş.

  Bugün bende içimdeki çoçuğu şımartmakla uğraşmıştım...

  Sevgiler,

  Bengi

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler Bengi'cim...Çok sevindim minik Bengi ile keyifli zaman geçirdiğine ...Sevgiler

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...