26 Eylül 2012 Çarşamba

Su Damlacıklarının Hikayeleri


 

Bir zamanlar bir öğrenci  varmış. Birgün Master’ın a bir soru sormuş. "Beni gerçekten’ayıran nedir?"  demiş. Master, "Sadece sen değilsin gerçekten ayrı olan , bir çokları var. Sana 12 su damlacığının kısa hikayelerini  anlatacağım. Bu hikayeleri tekrar tekrar okumalısın ve onları  tam olarak anladığına kanaat  getirsen de bu hikayeler üzerinde meditasyon yapmaya devam etmelisin . Taki onların  anlamlarını içinde hissedene  kadar. Onlar muhteşem bir esere dönüşene kadar,  onları yaşamında yansıtmaya devam etmelisin..." demiş.

İlk Hikaye

Bir zamanlar okyanusta bir su damlacığı varmış Bu su damlacığı okyanusun var olmadığında ısrar edermiş. Bu tıpki Tanrı nın içinde yaşayıp Tanrı’nın olmadığını söyleyen insanların durumu ile aynı bir durummuş.

2. Hikaye

Okyanusun ortasında su damlacığı ‘Ben özgür olmak istiyorum’ demiş. Okyanus şefkatli imiş ve su damlacığını su yüzeyine yükseltmiş ‘Ben özgür olmak istiyorum’ diye tekrar ağlamış  su damlacığı . Güneş bu ağlayışı duymuş ve su damlacığını bulutların içine almış. ‘Ben özgür olmak istiyorum’ demiş tekrar su damlacığı ve bulut su damlacığını serbest bırakmış Su damlacığı tekrar okyanusa düşmüş.

3. Hikaye

Entellektüel su damlacığı bir entelletüel su damlacığıdır. Fakat okyanus değildir.

4. Hikaye

 Okyanusun içindeki  su damlacığı, "Okyanustaki  tüm su damlacıklarının hiç bir değeri yok" demiş.

5. Hikaye

Okyanusun içindeki su damlası, "Kesinlikle hiç şüphem yok ki ben okyanustan çok daha önemliyim" demiş.

6. Hikaye

"Ben hiçbir zaman okyanusa ulaşamayacağım" demiş okyanusun içindeki  su damlacığı.

7.Hikaye

"Okyanus kimin umrunda" demiş  okyanusun içindeki su damlacığı.

8.Hikaye

Kaderine üzülen bir su damlacığı varmış okyanusun ortasında ve ancak okyanus hakkında hiçbir şey öğrenmek istemeyen.

9. Hikaye

Okyanusun ortasındaki su damlacığı diğer tüm su damlacıklarını okyanusu ele geçirmek üzere çağırmış.

10. Hikaye

Okyanusun ortasındaki su damlacığı, diğer su damlacıklarına , "Bugünkü pozisyonuma dayanarak sizleri okyanustan ayırıyorum" demiş.

11. Hikaye

"Okyanus su damlacığına seni çok seviyorum" demiş.  Ama su damlacığı bunu duymamış çünki başka bir su damlacığına aşıkmış.

12. Hikaye

Su damlacığı "Ben diğer tüm su damlacıklarını sevgi ile kucaklarsam okyanus olurum" demiş. Tek tek su damlacıklarını sevgi ile kucaklamış. Ancak tek bir su damlacığı ona zarar vermek istiyormuş ve tüm sevgisine rağmen ,bu su damlacığını affedemediği ve kucaklayamadığı için , okyanus olamamış su damlacığı.

Öğrenci tekrar Master’ına bir soru sormuş.

"Peki bir su damlacığı okyanus olursa ne olur ?" demiş.

Son hikayesini anlatmış Master.

"Bir zamanlar okyanusun dinginliğini  bir su damlacığı vardı. Okyanusun derinliğini aradı .Onun kalbi kocaman ve affedicilik dolu idi. Ansızın Okyanus  ona dediki ‘ "Sen ve ben biriz". Okyanus kollarını açtı ve su damlacığına sarıldı. O an da okyanusu okyanus yapan  herşey su damlacığının oldu. O okyanusun dinginliği oldu. Okyanusun sınırlarına kadar genişledi ve okyanusun derinliği yeryüzünün kurtuluşu oldu.

Okyanus onu sevenler için kutsama ile doludur. Onu arzulayan herkesi  içine alır. "

"Peki su damlacığı kirlenir ise ne olur?"  dedi öğrenci.

Master kocaman bir kahkaha attı. "Bir su damlası asla okyanusun temizliyemiyeceği kadar kirlenemez" dedi.

 

2 yorum:

  1. süpermiş..teşekkürler,içinde bulunduğum şu ruh haline bir cevap niteliği taşıdı bu hikaye..okyanusla aramdaki bağı tekrar keşfetmemi sağladığın,buna aracı olduğun için tekrar teşekkürler...sevgiler

    YanıtlaSil
  2. asıl ben teşekkür ederim :) sevgiler

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...